Dokumenty na stiahnutie

Ochrana osobných údajov

TIPY NA VÝLET

ŠIBENIK
Príjemné starodávne mesto Šibenik plné prírodných krás je polkruhovito rozložené nad širokým zálivom pri ústí rieky Krka. V oblasti východného Jadranu patrí k najkrajším mestám. Najznámejšou pamätihodnosťou, zapísanou do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, je Katedrála sv. Jakuba, najcennejšie dielo prechodu gotiky do renesancie v Chorvátsku. Príďte si očariť starobylými alácmi, kostolmi, mestskými námestiami a malými uličkami tohto malebného mesta.
 
SPLIT
Dalmátske pobrežie je známe i svojím najväčším mestom Split, ktoré každoročne navštívia mnohí turisti. V západnej časti mesta sa vyníma kopec Marjan s nádherným lesoparkom. Nachádza sa tu najvýznamnejší osobný a nákladný prístav, v blízkosti ktorého sa vyníma prepychový reprezentačný Diokleciánov palác, zapísaný na listine svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Spoznanie Splitu je priam nevyhnutnosťou pre milovníkov histórie a prírody.
 

MESTO HVAR
Na ostrove Hvar, známy aj ako chorvátska Madeira, sa nachádza rovnomenné mesto Hvar. Turistov láka nielen vďaka svojmu vychýrenému prístavu, v ktorom kotvia jachty mnohých známych hercov, spevákov a iných umelcov, ale predovšetkým početnými historickými pamiatkami. Súlad umenia a histórie s bohatstvom prírody uľahodí duši každého z nás. Poďme s nami ovoňať fialové levanduľové polia, vychutnať si atmosféru starobylých kamenných uličiek, omámiť sa najlepšími vínami a osviežiť sa v krištáľovo čistých vlnách Jadranu. Na toto všetko sa môžete tešiť návštevou mesta Hvar na najslnečnejšom mieste z celej krajiny.
 
POHORIE BIOKOVO
Na pobreží Jadranu v dĺžke asi 35 km sa nachádza úpätie pri hladine mora, pohorie Biokovo, ktorého kamenné hradby lemujú celú Makarskú riviéru. Jeho najvyšší vrch je Sveti Jure s výškou 1762 m.n.m. Na vrch sa možno dostať príjemnou turistikou, na bicykli, ale aj autom. Výlet na tento majestátny vrch je obrovským zážitkom nielen pre obdivovateľov prírody, máte možnosť stráviť tu romantické chvíle pozorovaním úchvatného západu slnka. Spoznajte prírodný park Biokovo a vystúpte až na jeho samotný vrchol, Sv. Jure. Prenádherný výhľad na more, ostrovy, les, skalné steny a celá panoráma Vám poskytnú neopakovateľný zážitok.

OSTROV BRAČ
Tretí najväčší ostrov tejto malebnej krajiny, Brač, je spomedzi všetkých ostatných ostrovov najvyšší. Veľmi známym je bračský vápenec, z ktorého bolo postavených mnoho významných stavieb Európy (napr. niektoré paláce v Benátkach). Turistickým centrom ostrova je Bol, ručiteľ dovolenky plnej aktivít, športu a zábavy. Je situovaný blízko legendárneho mysu Zlatni rat. Zlatni rat, pokrytý miliónmi drobných zrniek piesku, je rajom pre surfistov a milovníkov rôznych vodných športov. Turistom sa odporúča výlet na najvyššiu horu ostrova, Vidovu goru. Milovníkom histórie zas návšteva najstaršieho miesta na ostrove – Škrip, kde musíte vidieť Etnologické múzeum, alebo Františkánsky kláštor a kostol sv. Martina v Sumartine. 
 
DUBROVNIK

Toto fascinujúce miesto, označené G. B. Shawom za „raj na zemi“ a G. G. Byronom za „perlu Jadranu“, je lákavé z dôvodu svojej pôsobivej polohy, množstva a úrovne veľmi cenných pamiatkových komplexov i skvelej stredomorskej atmosféry. Aj na základe toho je Dubrovník od roku 1979 zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Každý, kto spozná Dubrovník, tu určite nie je posledný krát.

 
 
 
 
 
 

Napíšte nám